CZCIONKA: A A+ A++
KONTRAST: A A A A

Dział Promocji, Komunikacji i Kultury

Za nami Bal Politechniki Opolskiej, który w annałach Uczelni zapisze się zapewne jako wyjątkowa impreza. Co uprawnia do takiej oceny? Po pierwsze duże zainteresowanie – liczba miejsc szybko została wyczerpana i trzeba było utworzyć listę rezerwową. Tu ukłon w stronę pani dyrektor Instytutu Konfucjusza - prof. Marlena Bernat nie bała się podjęcia wyzwania po latach przerwy i pandemicznym interwale, mało tego, głównym organizatorem balu był właśnie Instytut, który w ten sposób uczcił początek Chińskiego Nowego Roku – Roku Królika, a także rozpoczął obchody 15-lecia jednostki. Warto wspomnieć, że wśród gości był m. in. Jun Yi, attaché z chińskiej ambasady w Polsce, a motywy chińskie obecne były w wielu aspektach.

Jeśli do tego dodać wspaniałą muzykę (zespół Jacka Hornika Take Style Project), zjawiskową scenografię (dzieło p. Jolanty Hęciak-Morzyk) ciekawy program (szczegóły na uczelnianej stronie), smaczne menu (w wykonaniu Bistro Stacja) - to sukces był oczywisty.

Nie bez znaczenia był udział w balu władz Politechniki Opolskiej z rektorem, prof. Marcinem Lorencem z małżonką na czele oraz zaangażowanie Towarzystwa Przyjaciół Politechniki Opolskiej, m. in. w obsługę księgową przedsięwzięcia. Dodajmy, że zarząd TPPO - nie wyłączając pani prezes (Krystyna Duda) - był niemal w komplecie. Szczególne znaczenie miała obecność prof. Jerzego Skubisa (członka zarządu TPPO) inicjatora balów Politechniki Opolskiej w latach 2009 – 2012, wówczas rektora uczelni. Prof. Skubis podkreślił znaczenie integracyjne imprezy dla środowiska akademickiego, które potrzebuje także spotkań poza pracą naukową, salą wykładową i laboratoriami.

Wywiązując się z kronikarskiej powinności należy jeszcze wspomnieć o ciekawym programie towarzyszącym, na który złożyły się pokazy Tai Qi (nauczyciela oraz uczennicy), koncert na tradycyjnym chińskim instrumencie guzhenng (pani Lin Qiong), a także z werwą przeprowadzony quiz wiedzy o Państwie Środka (dr Katarzyna Mazur-Włodarczyk) oraz ceremonia parzenia herbaty i ćwiczenia z chińskiej kaligrafii w wykonaniu wolontariuszy z IK – pięknych pań Xie oraz pana Wang.

Podany wyżej przepis na sukces należałoby uzupełnić jeszcze o wzmiankę o czerwonej róży wręczonej każdej pani przez rektora na początek balu, a także o niezobowiązujących choć miłych noworocznych pamiątkach dla gości.
Opierając się na komentarzach uczestników oraz na dokumentacji fotograficznej (https://po.edu.pl/galeria-zdjec) – za rok należy oczekiwać kolejnego balu

.Chinski bal 2023 01 28 6982Chinski bal 2023 01 28 6998Chinski bal 2023 01 28 7043Chinski bal 2023 01 28 7070Chinski bal 2023 01 28 7110Chinski bal 2023 01 28 7208