CZCIONKA: A A+ A++
KONTRAST: A A A A

Dział Promocji, Komunikacji i Kultury

 

W lipcu pustoszeją laboratoria i sale wykładowe, studenci cieszą się z zasłużonych wakacji, słowem w czas letniej kanikuły nieco zwalnia rytm akademickiego życia. To dobry czas na podsumowania i plany na kolejny rok akademicki.

Towarzystwo Przyjaciół Politechniki Opolskiej podsumowało ubiegłoroczną działalność na Walnym Zgromadzeniu, które odbyło się na początku czerwca – o czym już informowaliśmy.

Warto w kilku zdaniach przybliżyć inicjatywę zapoczątkowaną w kwietniu br., a mianowicie nawiązanie współpracy, zwieńczone zawarciem stosownej umowy, z Urzędem Wojewódzkim w Opolu. Współpraca ma na celu wsparcie obsługi Punktu Recepcyjnego prowadzonego przez wojewodę opolskiego w domu studenta Politechniki Opolskiej „Sokrates” przy ul. Małopolskiej w zakresie tłumaczeń z języka ukraińskiego i rosyjskiego na język polski na rzecz obywateli Ukrainy. Mówiąc krótko, w Sokratesie znalazło schronienie uciekając przed wojną blisko 300 osób z Ukrainy, które musiały uzyskać niezbędne dokumenty aby móc formalnie i normalnie funkcjonować w naszym społeczeństwie. Obsługa tłumacza potrzebna była także w pracach Zespołu powołanego przez wojewodę do spraw oceny możliwości partycypacji obywateli Ukrainy w kosztach zakwaterowania i wyżywienia.

Roli tłumaczy chętnie podjęli się pracownicy i studenci Politechniki Opolskiej. Nie trzeba nikogo przekonywać jak czasochłonne jest to zajęcie. Warto podkreślić, że Wojewoda zapewnił środki na ten cel, a TPPO - w myśl zawartej umowy - zajęło się jej realizacją. Tym samym osoby tłumaczące mogły otrzymać gratyfikację za włożoną pracę.

Gwoli uzupełnienia dodam tylko, że gros spraw księgowych wzięła na siebie pani Anna Czabak, skarbnik TPPO, zaangażowana w wolontariat na rzecz uchodźców z Ukrainy.

O kolejnych przedsięwzięciach Towarzystwa informować będziemy na bieżąco.