CZCIONKA: A A+ A++
KONTRAST: A A A A

Dział Promocji, Komunikacji i Kultury

Z radością informujemy, że inicjatywa przygotowania tóg dla przewodniczących rad naukowych dyscyplin uprawianych na Politechnice Opolskiej wyrażona przyjęciem stosownej uchwały przez zarząd Towarzystwa Przyjaciół Politechniki Opolskiej, ma swój pozytywny ciąg dalszy. Jak dowiedzieliśmy się od pani kierownik Kancelarii Rektora, mgr Elżbiety Tokarskiej, zakończyło się tzw. badanie rynku mające na celu wyłonienie wykonawcy. Spośród przesłanych ofert, na uwagę zasługują dwie: jedna od firmy krawieckiej z Wrocławia, z której usług Politechnika Opolska korzystała już nieraz oraz firma z Gdańska, która przedstawiła najkorzystniejszą cenę. Obydwie proponują wykonanie akademickich strojów z takich samych materiałów – elanowełna i aksamit, a także termin przygotowania na koniec września. Decyzja musi zostać podjęta w najbliższym czasie, aby podczas najbliższej akademickiej uroczystości, czyli inauguracji roku, przewodniczący mogli wystąpić już w togach.

 

Politechnika zamówi 10 strojów strojów akademickich. Przypomnijmy, zwyczaj noszenia tóg zwanych także sukniami akademickimi sięga wieku dwunastego, kiedy powstawały w Europie pierwsze uniwersytety. Togi zwieńczone są pelerynami, inaczej - mucetami, które w sukni rektorskiej wykonywane bywały kiedyś z futra sobolowego lub gronostajowego. Nieodzowną częścią ubioru są także birety.

Togi dla przewodniczących dyscyplin naukowych w Politechnice będą w trzech kolorach,

dla dyscyplin w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w kolorze niebieskim, dla dyscyplin w dziedzinie nauk społecznych w kolorze żółtym, a togi dla dyscyplin w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu – zielone.

 

Należy także dodać, że TPPO włączy się w finansowanie strojów akademickich, zajmie się także obsługą administracyjno-księgową przedsięwzięcia.