CZCIONKA: A A+ A++
KONTRAST: A A A A

Dział Promocji, Komunikacji i Kultury

Po raz kolejny na Politechnice Opolskiej wybrzmiało   Gaudeamus igitur, a tradycyjna uroczystość inauguracyjna zgromadziła studentów, pracowników i gości. Rok akademicki rozpoczęło pięć tysięcy studentów i blisko 100 doktorów. Ceremonia przebiegająca zgodnie z akademickim scenariuszem ujmująca przemówienie Rektora oraz wystąpienia zaproszonych gości, jest także okazją do poznania podstawowych informacji o Uczelni, jej osiągnięciach i planach.

Z satysfakcją warto odnotować, że w ostatnich miesiącach Politechnika osiągnęła  kilka spektakularnych sukcesów. Tu warto wymienić czwarte miejsce, które zajęła jako uczelnia techniczna w Polsce i wysokie na świecie w najnowszej edycji rankingu THE World University Rankings 2024, dodajmy -  jedyna uczelnia w województwie opolskim, czy fakt, że dziesięciu naukowców z Politechniki Opolskiej znalazło się na liście 2% najbardziej wpływowych na świecie – co wynika z rankingu przygotowanego przez amerykański Uniwersytet Stanforda wraz z wydawnictwem Elsevier. Po szczegóły odsyłam Czytelników na stronę Politechniki Opolskiej, gdzie każda ważna sprawa znajduje swoje odzwierciedlenia.

Pragnę zwrócić uwagę Czytelników na obecność na inauguracji roku akademickiego grupy absolwentów opolskiej uczelni technicznej, którzy dyplomy inżynierskie odebrali w roku 1972 czyli przed ponad pół wiekiem. Wciąż utrzymują kontakt ze swoją uczelnią, niektórzy są członkami Towarzystwa Przyjaciół Politechniki Opolskiej, przede wszystkim jednak stanowią grupę przyjaciół, która spotyka się corocznie pielęgnując relacje nawiązane w studenckich czasach. 

Za zgodą  p. Bogusława Barłoga udostępniam zdjęcia z jego prywatnych zbiorów. Fotografie zrobione zostały w 1969 roku  podczas praktyki geodezyjnej w Biechowie, w środku fotografii opiekun grupy -  Daniel Pisarczyk. W tym czasie, 20 lipca 1969 r. miało miejsce lądowanie pierwszego człowieka na Księżycu, co studenci obserwować  mogli podczas nocnej relacji telewizyjnej.

Na zakończenie jeszcze jedna dobra informacja:  Uczelnia pozyskała  z  Ministerstwa Edukacji i Nauki 10 milionów złotych na budowę wielopoziomowego parkingu na terenie II kampusu.

Budynek - w koncepcji „zaprojektuj i wybuduj” - powstanie od strony ulicy Chmielowickiej. Prace mają potrwać do 20 miesięcy.

Absolwenci rocznik 1972

 

Po obronach rocznik 1972absolwenci Wydziału Budownictwa rocznik 1972

Po obronach rocznik 1972